Заява президента Громадського об’єднання «Український Детективний Союз» Денисенко Олександра Васильовича за фактом прийняття Верховною Радою України Закону «Про приватну детективну (розшукову) діяльність»

13 квітня 2017 року відбулася знаменна подія для системи недержавної безпеки, яка формується в Україні : Верховна Рада України прийняла Закон «Про приватну детективну (розшукову) діяльність». Більш ніж двадцятирічна історія легалізації приватного розшуку в Україні завершилася і починається новий етап у розвитку нашої професії.

Протягом п’яти років «Всеукраїнська Асоціація Приватних Детективів» і «Український Детективний Союз» робили неодноразові спроби внести в запропоновані народними депутатами проекти свої пропозиції, правки та доповнення, які перед тим були визнані міжнародним детективним співтовариством і практиками — приватними детективами багатьох країн. Як правило, ці спроби закінчувалися повним неприйняттям думки професійної громадськості з боку політиків.

У грудні 2015 року був зареєстрований проект Закону № 3726, який і став основою прийнятого 13 квітня 2017 р законодавчого акту про приватний розшук. На той час проект вимагав серйозних доробок, спілкування практикуючих приватних детективів з авторами проекту Закону, серйозної та копіткої роботи.

Перше, що давало надію на позитивні зміни, було те, що велика частина тексту проекту Закону, відповідало тексту проекту, запропонованого «Всеукраїнською Асоціацією Приватних Детективів» і пізніше доопрацьованого спільно з фахівцями «Українського Детективного Союзу». Але багато принципових положень зареєстрованого проекту не могли влаштовувати практиків приватного розшуку і суспільство. Велася щоденна робота за участю різних експертів, наукових кіл, юристів, адвокатів.

Другим позитивним фактором стало включення практикуючих приватних детективів у діяльність робочої групи при відповідному Комітеті ВРУ для обговорення можливих поправок. У ЗМІ неодноразово публікувалися ці принципові пропозиції. Несподіваним і дуже позитивним моментом в роботі над законопроектом стали прямі контакти представників робочої групи безпосередньо з авторами проекту. У Комітеті ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності було знайдено повне порозуміння з головою Комітету Кожем’якіним А.А. , з народними депутатами Тетеруком А.А. , Паламарчуком Н.П. та іншими. За основними положеннями пропозиції у кінцевому підсумку отримано позитивний результат. Важко передати важливість і відповідність реаліям рішення народних депутатів передати управління приватною детективною діяльністю Міністерству юстиції, так як саме таке рішення відповідає антикорупційній політиці будь-якої держави Європейського Союзу та інших розвинених країн. І такий крок не може не радувати.

Прийнятий Закон, звичайно ж, має багато невідповідностей, багато понять не відрегульовані і навіть викликають незгоду детективної спільноти. Але всі ці питання можна і потрібно вирішувати цивілізованим шляхом через подальшу роботу практикуючих приватних детективів, небайдужих народних обранців і всього українського суспільства.

У ці дні в ЗМІ і в мережі Інтернет з’являється багато інформації з питань прийняття Закону про приватний розшук. Треба відзначити, що це нормально і демократично. Кожен має право на свою приватну думку, і важливо відрізняти деякі непрофесійні думки від наявного стану справ в нашій професії. Від імені об’єднання «Український Детективний Союз» ще раз хочу висловити подяку авторам Закону України «Про приватну детективну (розшукову) діяльність». Глибоко переконаний, що далі має бути кропітка праця і деякі «мінуси» і невідповідності можна буде усунути з часом окремими змінами до Закону. Так само хочеться бути впевненим, що Президент України підпише такий важливий законодавчий акт.

Об’єднання «Український Детективний Союз» завжди відкрите до співпраці з засобами масової інформації, державними органами, приватними структурами, громадянами та суспільством в цілому з усіх питань, які допоможуть розвитку приватної детективної діяльності в Україні.

З повагою Президент громадського обєднання «Український Детективний Союз»

Денисенко О.В.

14.04.2017 р.